Szkolny konkurs „Ortopodróże” rozstrzygnięty

Szkoła sportowa to nie tylko rozwój fizyczny i imprezy sportowe – mecze, turnieje, rozgrywki. W naszej szkole stawiamy obok tego przede wszystkim na naukę. Pragniemy ukształtować wychowanków z otwartymi umysłami, samodzielnie myślących, kreatywnych i krytycznych wobec otaczającej rzeczywistości, związanych z miejscem swego zamieszkania i okolicą, czyli ze swoją Małą Ojczyzną. Stawiamy na sprawność i poprawność języka, jego bogactwo i piękno. Dlatego przygotowujemy do starannego mówienia i pisania. Stąd narodził się pomysł realizacji programu edukacyjnego łączącego w sobie poznawanie tajników ortografii oraz interesujących miejsc województwa warmińsko-mazurskiego pod tytułem „Ortograficzne podróże po Małej Ojczyźnie” w formie międzyklasowego konkursu o Puchar Przechodni Dyrektora SSP 3 w Elblągu.

Do zmagań ortograficznych przystąpiły klasy IV-VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum. Co miesiąc uczniowie spotykali się z arcytrudnymi wyrazami, skomplikowanymi zasadami polskiej pisowni. Wszak pisownia nazw geograficznych, miejscowych  to ogromne wyzwanie. Do tego wątpliwości: ó czy u, rz czy ż, ch czy ż, pisać wyraz z „nie” razem czy oddzielnie. Z takimi problemami zmagali się uczniowie co miesiąc, poznając pasjonującą legendę o mazurskich jeziorach – Mamry i Święcajty, udając się starą ciuchcią w melancholijną podróż do Braniewa, Kadyn, Fromborka i Tolkmicka, odwiedzając tętniącą życiem i handlem elbląską Wyspę Spichrzów, planując wraz turystą Jerzym podróż w okolice Ostródy. Pierwsze półrocze zakończyło się tworzeniem historii o dawnej krainie – grodzie Truso otoczonej jeziorem Druzno. Przyszedł czas na podsumowanie niełatwych zmagań i odbiór nagrody.

Półroczne ortograficzne potyczki wygrała klasa VI a i to ona jest zdobywcą Pucharu i tytułu „Najlepszych Ortopodróżników SSP 3”. Szóstoklasiści wykazali się świetną znajomością labiryntów polskiej pisowni i praktycznym ich wykorzystaniem. Za to należą się im ogromne brawa i podziw. By zatrzymać Puchar na dłużej, nie mogą jednak spocząć na laurach. Po piętach depczą im pozostali uczestnicy konkursu  – uczniowie  klasy VIII a – zdobywcy II miejsca oraz uczniowie klasy V a, którzy zajęli III miejsce. Szanse mają wszyscy – dopóki bowiem piłka w grze, wszystko się może zdarzyć. Zatem wszyscy pochylmy się nad polską ortografią i doskonalmy swe umiejętności pisania. Puchar czeka na najlepszych.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.